top of page

Tai Chi 

Qigong İzmir, Tai Chi Qigon Eğitimleri, Wing Cheung ve Ayhan Güler

Tai Chi

太極拳 Gerçek adı Tai Chi Chuan'dir ve Taici çüen olarak okunur. Kelime anlamı "Yüce Nihaî / Yüce Kutuplar". Kısaca Tai Chi olarak da adlandırılan içsel hareket sanatıdır. Çin'de her gün milyonlarca insanın parklarda grup ya da bireysel olarak çalıştığı Tai Chi Chuan'in düşünsel kökleri daocu kadim felsefeye dayanır. Tai Chi Chuan dört yüzyıldır çalışılmaktadır ve etkin sağlık sistemi, evrenle bütünleşme hedefli ruhsallık ve içsel savunma sanatı nitelikleri hep önde gelmiştir.

Tai Chi günümüzde çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi olarak uygulanmakta ve tanıtımı yapılmaktadır. Tai Chi'nin faydaları fiziksel ve zihinseldir. Tam bir gevşeme ve kaslarda olabildiğince yumuşaklıkla uygulanır. Farkındalığı arttıran hareketli bir meditasyon yöntemidir. Düzenli Tai Chi çalışmak vücutta daimî akupunktur etkisi yaparak bedenin sahip olduğu iyileştirme potansiyelini uyararak harekete geçirir ve uzun vadede yaşam kalitesini arttırır. Bu açıdan bakılacak olursa beden ve ruhun yıllar içinde yitirdirdiklerinin yeniden kazanılması sağlanır. Tai Chi'nin sağaltıcı etkileri tıbbî olarak kanıtlanmıştır. Tai Chi'nin olumlu etkileri kişilerin kendi sanatlarında ve ilgi alanlarında da gelişim olarak görülebilir.

Tai Chi görünüşündeki sadelik, akıcılık ve basitliğin aksine öğrenilmesi sabır gerektiren, sadece soyağacına sahip yetkin bir eğitmenin gözetimi altında çalışılarak öğrenilebilen bir sanattır. Çok ileri yaşlarda bile Tai Chi çalışılabilir. Tai Chi aynı zamanda üst düzeyli bir Qigong çalışmasıdır.


Yaşı, sağlık durumu ne olursa olsun, herkes Tai Chi çalışabilir. Tai Chi her zaman makul kalmayı ve aşırıya asla kaçmamayı öngören felsefesi sayesinde tüm bedensel çalışmalar içinde uygulanması en güvenli olanıdır ve ileri yaşlara kadar kaliteli ve sağlıklı bir yaşamı garanti eder. Tai Chi çalışabilmek için yalnızca rahat bir elbise, tercihen ince tabanlı basit ve yumuşak bir çift ayakkabı ve pürüzsüz bir düz alan gerekir.

Tai Chi Derslerimizden Kareler

bottom of page